ROSE

Momoko doll "Sweet Poodle" - doll photography

Another doll which is no longer in my collection.
Sometimes I regret that I let her go to far Australia.


Momoko doll "Sweet Poodle" - doll photography

Rose is "Sweet Poodle" Momoko released in 2006. She came to me nude in 2009. Her original outfit looks like this. I transformed her two ponytails into one. I liked her natural lips but her lashes were not my favourite.Her hair has two hues what you can see in the photo below.

Momoko doll "Sweet Poodle" - doll photography


She looked nice in my dioramas.

Momoko doll "Sweet Poodle" and sixth scale furniture

Her curly hair was both a disadvantage and an advantage.Comments

 1. Awww, Rose is very sweet looking. She has a softness to her. I hope she is enjoying her life in Australia!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Thank you. I hope she likes Australia too.

   Delete
 2. To była jedna z Twoich moich ulubionych Momoko! Szkoda, że już jej nie masz w swojej kolekcji, no ale czasami niektóre panny się wykruszają, żeby zrobić miejsce innym :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Miała nieproporcjonalne włosy i nie za bardzo wiedziałam, co z nimi zrobić. Też trochę żałuję, ale musiałam wysłać jakieś lalki w świat - właśnie po to, żeby zaprosić inne.

   Delete
 3. Choć nie przepadam za lalkami z grzywką, Rose jest z nią do twarzy! Wygląda bardzo naturalnie i ma do tego śliczne, kręcone włoski!
  Czasami nasze lalki muszą wyruszyć w świat, aby zrobić miejsce następnym, cudnym pannom. Musimy wierzyć, że jest jej tam dobrze :-)
  Pozdrawiam serdecznie!

  ReplyDelete
  Replies
  1. Grzywka nie była zła, ale loki trochę za duże (i sterczące). Nie chciałam zmieniać jej fryzury nożyczkami, jak kilku innym Momokom, więc wysłałam ją do kogoś, kto - mam nadzieję - doceni jej styl ;-)

   Delete
 4. She has a really sweet look to her. I've always been a bit hesitant to get dolls with curly hair myself. I adore the new Today Momoko (the one with the big curly black hair) but it looked like it would be hard to manage. Shame as that one has a lovely face.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Curly hair are good if they are proportional. The new Today Momoko is available in two hair versions so you can have this lovely face and short hair (CCS 16AN momoko PS).

   Delete

Post a Comment