long time no see


Do you remember my Momoko 'Wake Up 003'? She has not been on my photos for a long time because of her broken wrist. Breakable ankles and wrists are the biggest problem in collecting Momoko dolls. But I fixed her left wrist with cooking oil and glue lately. Why oil? It helps to glue together only these parts of wrist that you need. And then you can easily wash it with soap. A small scratch has left on the wrist but her hand works properly.Momoko poses with a bench 606-01 available here.
 

Comments

 1. Hi, I didn't know that about the oil, great tip, thanks! Momoko is beautiful with the dress! Love the bench too :-).

  ReplyDelete
  Replies
  1. The oil protects from glue this part of the wrist that I don't want to glue together. I wanted that the wrist's joint still worked. If I put too much glue the wrist could not bend. I was afraid of it and used the oil :-)
   Glad you like it. Thank you for the comment.

   Delete
 2. Cieszę się, że panna jest już naprawiona. Mam nadzieję, że teraz będzie tu jej więcej. Jest ślicznie ubrana, w zielonym jej do twarzy. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dziękuję :)
   Postaram się ją częściej pokazywać. Mam też w planach sfotografować wszystkie moje Momoko.

   Delete
 3. Jak sprytnie ją naprawiłaś, nigdy nie wpadałabym na patent z olejem. Cieszę się, że jest sprawna, bo jest wyjątkowo urokliwa, szczególnie w zielonym :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dzięki. Długo zabierałam się do sklejenia tego nadgarstka, bo bałam się, że skleję go 'na sztywno'. Wtedy pozostałby 'przeszczep' ciałka, ale tego boję się jeszcze bardziej, gdyż mam różne doświadczenia w tym temacie, niestety nie wszystkie udane. A ta Momoko to jedna z moich pierwszych i ma najdłuższe włosy w mojej kolekcji lalek od Sekiguchi.

   Delete

Post a Comment